O mně

Markéta Laštovičková (*1995 v Havlíčkově Brodě)   
    
         

 

Na akordeon se začala učit na ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě ve třídě své maminky, učitelky Ivany Laštovičkové. V letech 2011–2017 studovala akordeon na Pražské konzervatoři ve třídě Mgr. Ladislava Horáka. Od roku 2017 je studentkou Dánské národní akademie hudby v Odense ve třídě doc. Jytte von Rüden, kde v roce 2022 získala magisterský titul a nyní pokračuje v postgraduálním studiu. Od září 2022 je zároveň studentkou doktorandského studia na VŠMU v Bratislavě ve třídě prof. Borise Lenka. Vyučuje akordeon na ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodě.

V průběhu studia se Markéta stala vítězkou mezinárodních soutěží v Rusku, Portugalsku, Chorvatsku, Srbsku, Itálii, Německu, na Slovensku a v České republice (2012–2019). Je absolutní vítězkou Soutěže konzervatoří a hudebních gymnázií ČR (2013, 2016), Mezinárodní hudební soutěže v srbském Bělehradu (2019) a Mezinárodní akordeonové soutěže v chorvatské Pule (2019). Je držitelkou Nejvyššího ocenění kraje Vysočina, ceny Talent Vysočiny a získala i Cenu města Havlíčkova Brodu za významný kulturní přínos městu.

Za svůj největší úspěch považuje Markéta sólový recitál v rámci festivalu Pražské jaro 2018 (1. sólový recitál v historii tohoto festivalu, kde se akordeon objevuje v hlavní roli).

Jako sólistka a komorní hráčka koncertuje po celé Evropě a v Číně.

Vyučuje pravidelně na mistrovských kurzech v ČR i v zahraničí.

Věnuje se i skladatelské činnosti. Vydala již čtyři sešity s instruktivními skladbami pro akordeon. Její skladby jsou žádané v mnoha zemích Evropy.

Zpět do obchodu